İnsanlık adına

Yeni yıl yeni umutlar demek. Yeni bir yıla girerken herkes birbirine iyi dileklerde bulunuyor; yeni yılın sağlık, mutluluk, başarı, huzur, aşk, para ve daha nicelerini getirmesini temenni ediyor. Son zamanlarda dikkatimi çeken bir başka yeni yıl temennisi yeni yılın dünyamız, ülkemiz ve en önemlisi de insanlık adına güzel bir yıl olması. Bu sözü duyunca tüylerim diken diken oluyor. Kendimizi o kadar dünyanın merkezine koymuşuz ki, yaşadığımız gezegende bir tek insan denen hayvan varmış gibi düşünüyoruz, konuşuyoruz, davranıyoruz. Neden acaba bu yıl gezegenimiz için iyi bir yıl olsun diyemiyoruz? Aslında gezegenimiz için iyi olan onun üzerinde yaşayan canlı cansız tüm varlıklar için de iyi değil midir?

Cansız varlıklar da nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Ünlü İngiliz antropolog Edward Burnett Tylor’ın (1837-1917) -ne yazık ki dilimize henüz çevrilmemiş- Primitive Culture adlı eserinde ileri sürdüğü ruhçuluk ya da canlıcılık olarak bilinen kuramı desteklemiyorum, hayır. Cansız varlıkların bir ruhu (anima) olduğuna inanmıyorum ama günümüzde onlara atfettiğimiz önemi düşününce ister istemez kafamda soru işaretleri beliriyor. Bahsettiğim yapay zeka değil. O konuya başka bir yazımda değineceğim. Bahsettiğim, sahip olduğumuz, bıkıp usanmadan yenilerini aldığımız ve daha sonra onları koymak ve muhafaza etmek için yeni çekmeceler, dolaplar hatta depolar satın aldığımız eşya. Eşyaya bu düşkünlük sizin de zihninizi kurcalamıyor mu? Ben bunu sadece kapitalizm ile açıklamayı eksik buluyorum. Eşya biriktirmenin yaz meyvelerinden reçel, konserve yapmak ya da tarhana yapmaktan pek de bir farkı yok. Ah bu Tarım Devrimi!!Bizi bu kadar gelecek için yaşayan, yarını için çalışıp didinen yaratıklar yapan ve kendimizi dünyanın merkezinde sanmamıza neden olan Tarım devrimi değil mi sizce de?

2018’in ikinci haftasına girerken biraz gecikmeli olarak çocukken en sevdiğim şarkıyla yeni yılınızı kutluyorum. Mutlu olsun tüm insanlar mutlu olsun tüm evren!

Yeni yıl yeni yıl yeni yıl yeni yıl bizlere kutlu olsun
Yeni yıl yeni yıl yeni yıl yeni yıl sizlere mutlu olsun
Eski yıl sona erdi yepyeni bir yıl geldi
Eski yıl sona erdi yepyeni bir yıl geldi
Bu yıl olsun mutlu bir yıl bu yıl olsun hey hey
Bu yıl olsun mutlu bir yıl bu yıl olsun hey hey
Kardeşiz biz hepimiz bitmesin hiç sevgimiz
Aramızda dargınlık yok aramızda hey hey
Aramızda dargınlık yok aramızda hey hey
Mutlu olsun insanlar mutlu olsun tüm EVREN
Mutlu olsun insanlar mutlu olsun tüm EVREN
Yeni yılda hep birlikte yeni yılda hey hey
Yeni yılda hep birlikte yeni yılda hey hey

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *